EET pro rok 2020: Co nás čeká a nemine?

v Novinky, Rady a tipy

EET 2020: Co nás čeká a jak se nejlépe připravit?

Ačkoliv je EET (elektronická evidence tržeb) v České republice již od roku 2016, v očích podnikatelské veřejnosti stále panuje jistá neinformovanost. Proto jsme se rozhodli celou problematiku osvětlit. Dozvíte se o fungování EET, koho se týká, kdy a jaká vlna vstupuje/vstoupila v platnost nebo jaké jsou způsoby její evidence. Navíc zjistíte, zdali se evidenci můžete vyhnout a jak.

A pokud se vás evidence dodnes netýkala, vězte, že díky rozšíření EET, které nás čeká v květnu 2020, se mu až na výjimky zřejmě nevyhnete.

Koho se evidence týká a koho ne?

Pokud vám vaši zákazníci a klienti platí v hotovosti, stravenkami, poukazy, šeky nebo směnkami, je evidence elektronických tržeb zákonem vyžadována (pokud nespadáte mezi výjimky viz níže).

Do EET se nemusíte zapojit ti podnikatelé, kterým zákazníci platí v následujících případech: kartami, převodem na účet nebo inkasem.

Výjimky z EET (bez ohledu na způsob přijímání plateb)

 • provozovatelé veřejných toalet
 • provozovatelé sociálních služeb
 • prodejci sladkovodních ryb v období od 18. – 24.12.
 • nevidomí a hluchoslepí podnikatelé, kteří nezaměstnávají pracovníka bez zdravotního postižení
 • podnikatelé, kteří prodávají prostřednictvím výdejních automatů
 • obce, příspěvkové organizace (typicky školy či nemocnice) a státní instituce

EET ve vlnách: Kdy a kdo?

Zavádění elektronické evidence tržeb je oficiálně rozděleno do 4 fází. Prakticky však pouze do 3, díky sloučení 3. a 4. vlny. Každá fáze je charakterizována tím, že se zaměřuje na jiné typy podnikání.

Vlny EET Datum zavedení Povolání
1. 1.12.2016
 • hoteliéři a další poskytovatelé ubytování
 • restauratéři a další poskytovatelé stravovacích služeb (s výjimkou jídla s sebou)
2. 1.3.2017
 • maloobchody, velkoobchody
3. a 4. 1.5.2020
 • řemeslníci
 • kadeřnice, kosmetičky, maséři
 • výrobci, zemědělci
 • právníci, účetní, konzultanti, lékaři, veterináři
 • stánkoví prodejci občerstvení
 • dopravci, cestovní kanceláře
 • autoservisy
 • lektoři, organizátoři kulturních akcí
 • + všechna další povolání, která nejsou v předchozích vlnách

Rozšíření EET a Květen 2020

Novela zákona mimo jiné zavádí tzv. offline režim pro menší podnikatele. Podnikatelé budou moci EET evidovat offline pomocí vystavování účtenek z bloku, které bude možné si vyzvednout na finančním úřadě. Na konci pracovní doby (každého dne) pak podnikatel zaeviduje do speciálního formuláře údaje o výši tržeb a počtu vydaných a stornovaných účtenek. Tento formulář na konci čtvrtletí zašle finančnímu úřadu.

Toto se však týká pouze malých podnikatelů, jejichž roční příjem v hotovosti nepřesahuje 600 000 Kč. Takový podnikatel nemůže být plátcem DPH a nesmí zaměstnávat více než 2 pracovníky.

Snížení DPH v rámci EET pro rok 2020

Nižší DPH ve vybraných odvětvích

Se zavedením dalších vln EET bude na vybrané zboží a služby snížena sazba daně z přidané hodnoty DPH na 10 %. Jedná se například o e-knihy, audioknihy nebo točené pivo.

Sleva na dani z příjmu

Podobně jako v předchozích vlnách EET, budou mít podnikatelé, jenž budou nově spadat do režimu EET, možnost si uplatnit jednorázovou slevu na dani z příjmů fyzických osob, a to do výše 5000 Kč.

Jak se evidenci elektronických tržeb zcela vyhnout?

Vyhnout se evidenci je opravdu snadné. Buďte cashless a nepřijímejte hotovost. Je důležité si však položit velmi důležitou otázku: „Je to správný krok právě pro mě?“

Hotovostní management často konzumuje čas. Aktivity jako fyzická inventura peněz, vklady a výběry v bance, rozměňování hotovosti nebo vracení stojí čas a energii. Cashless podnikání vám mimo jiné zjednoduší a zefektivní účetnictví nebo eliminuje možnost ztráty hotovosti, či odcizení.

Pokud jsou vašimi zákazníci nezletilí nebo naopak starší generace, která používá hotovost ve větším měřítku než jiné věkové kategorie, nebude to ta nejmoudřejší cesta. Rozhodnutí je ale vždy pouze na vás.

Jaké jsou způsoby evidence?

S novými zákony a ustanoveními se otevírají stavidla podnikatelské veřejnosti vyrukovat s inovativními technologiemi a produkty, které daná ustanovení vyžadují. V případě EET tomu není jinak a na trhu dnes můžeme najít hned několik způsobů, jak evidovat tržby.

1. EET Pokladna

Pokud žádný pokladní systém nevyužíváte, je to z našeho výběru nejnákladnější řešení jak elektronickou tržbu evidovat a běžně toto řešení nedoporučujeme menším podnikatelům. Pokud si však stojíte za svým a pokladní systém vyžadujete, pak byste se měli rozhodovat podle segmentu, ve kterém působíte, a také na základě vašich očekávání. Hynek Pášma, obchodní ředitel ze společnosti Smart software vyvíjející pokladní systém Markeeta, říká:

„Systém by podnikatelům měl umožňovat další růst a neměl by být jen pokrytím zákonné povinnosti. Co se týče funkcí, tak doporučuje všímat si především zajištění podpory a aktualizací.“ Jen od zavedení EET se měnily parametry pokladen několikrát – např. změna kořenového certifikátu, změna výpočtu DPH, změna DIČ na účtence apod., dodává.

Mezi uživatelsky nejpřívětivější pokladní systémy patří Dotykačka, helloCash nebo MarkEETa. Srovnání zmíněných systémů najdete ZDE.

2. Platební terminál

Pokud již používáte platební terminál, je možné, že podporuje funkci EET. Aktivace této služby a její používání bývá zpoplatněno a měsíční poplatek se pohybuje okolo 100 Kč. Vždy však záleží na poskytovateli a proto doporučujeme si přečíst náš aktualizovaný článek Velké srovnání poskytovatelů platebních terminálů – 2019, kde se dozvíte více informací o každé poskytovateli a jak k EET přistupuje.

Výhodou evidence EET skrze platební terminál je, že poskytuje tzv. All-in-one řešení. Máte tak vše potřebné v jednom zařízení a nepotřebujete již dokupovat další hardware a složitě jej propojovat.

Obsluha platebních terminálů je intuitivní a velmi jednoduchá, což snižuje riziko lidské chyby a šetří čas. Funkce EET v rámci terminálu může být spojena s potřebou vlastnit bankovní účet u provozovatele terminálu (není podmínkou).

3. Webová/mobilní aplikace

Využití webové nebo mobilní aplikace je to nejúspornější řešení z našeho výběru. Není nutné vlastnit nic víc, než počítač, tablet nebo telefon. Do svého zařízení si stáhneme aplikaci (nebo využijeme webovou) a můžeme evidovat.

Aplikace jsou k dostání zdarma nebo placené. V rámci placené služby můžete zakoupit licenci jednorázově, nebo platit měsíčně za její využívání. Výhodou měsíčního poplatku může být větší motivace poskytovatele pružně reagovat na změny v legislativě a průběžně inovovat svou službu.

Za zmínku stojí aplikace jako EET Plus, Fiket nebo Malá pokladna.

Sečteno a podtrženo

V roce 2020 se evidenci až na výjimky, o kterých jsme si již řekli, nevyhneme. Proto je dobré si rozmyslet, který ze způsobů evidence vám bude sedět a je vhodný pro vaše podnikání. Je to platební terminál? Nebo webová aplikace? A jaký terminál bych měl zvolit? A u jakého poskytovatele? Který mi nabídne nejlepší podmínky?

V článku jsme se věnovali především samotnému EET. Na základě výběru způsobu evidence však vyvstane několik dalších otázek, které si budete muset zodpovědět. Pomoci vám mohou naše články: Velké srovnání poskytovatelů platebních terminálů nebo Jak vybrat platební terminál, pro vaši provoznu.

Nakonec je to však velmi individuální proces. Každé podnikání se liší a vyžaduje jiné řešení.


O Inspirum Technologies

Jsme vývojářská firma se zaměřením na e-commerce. Máme vlastní platformu InspiShop, na které stavíme e-shopy na míru. V rámci platformy se věnujeme i expanzi do zahraničí.

Skrze náš FinTech startup InspiPay optimalizujeme platební metody a pomáháme podnikatelům minimalizovat transakční poplatky. Mrkněte na naše reference, nebo si sjednejte konzultaci zdarma.


Zdroje: eet.money.cz, finance.cz, businessinfo.cz, podnikatel.cz

Napište komentář

Komentář

Webmentions

 • Konečně platební terminál pro všechny: myPOS x SumUP

  […] Pokud řešíte EET v roce 2020 a hledáte efektivní a dostupnou cestu jak evidovat, přečtěte si článek EET 2020: Co nás čeká a jak se nejlépe připravit? […]

 • Velké srovnání poskytovatelů platebních terminálů v ČR - 2019

  […] EET 2020: Co nás čeká a jak se nejlépe připravit? […]