v Novinky

Nekalé praktiky poskytovatelů platebních terminálů: jaké jsou skutečné poplatky za transakce?

V poslední době jsme na trhu akceptace platebních karet zaznamenali nový trend záměrného zamlčování určitých poplatků za transakce. Nabídka pro zřízení terminálu pak vypadá velmi zajímavě, nicméně následné vyúčtování vás může nemile překvapit. Co se tedy doopravdy děje?

V minulosti byl mezi nabídkami platebních terminálů populární model tzv. blend. Máte stejný poplatek u běžných osobních platebních karet, ale také u business karet a u karet zahraničních zákazníků. Dalším oblíbeným modelem je tzv. reg./nereg., tedy jeden poplatek pro karty regulované a jeden pro karty neregulované (vydané mimo EU nebo business karty).

Tyto dva modely jsou pro klienta nejpřehlednější, ovšem pro banku rizikové. Ta si totiž musí v podstatě tipnout dopředu rozložení těchto karet, na základě kterého vám nabídne fixní poplatek.

Již několik let proto banky preferují pro ně „bezpečnější“ model tzv. MIF++ (zkratka pro Multilateral Interchange Fee), kde jsou poplatky různé pro jednotlivé typy karet. Schéma MIF++ vychází z nařízení Evropského parlamentu a Rady z roku 2015. Tento model bance zaručuje dlouhodobou rentabilitu.

Problémové nabídky českých poskytovatelů

V posledních měsících jsme zaznamenali desítky nabídek, kdy obchodní zástupce poskytovatele v rámci modelu MIF++ říká např.: „Nám zaplatíte za transakci pouze 0,6 %.“ To sice není přímá lež, protože konkrétnímu poskytovateli opravdu zaplatíte takto nízké procento, nicméně obchodní zástupce zamlčuje další poplatky, které zaplatíte jiným institucím.

Poplatky za platbu kartou se totiž skládají ze tří složek:

  1. Poplatek karetní asociaci (VISA, Mastercard…)
  2. Poplatek vydavatelské bance (issuer) karty vašeho zákazníka
  3. Poplatek vaší zúčtovací společnosti (acquiring fee nebo ACQ FEE)

V rámci nabídky vás tedy obchodník láká pouze na výši poplatku jemu, jakožto zúčtovací společnosti (ACQ FEE). Nicméně za každou transakci musíte automaticky zaplatit i poplatek karetní asociaci a poplatek vydavatelské bance (viz výše).

TIP: Pokud vás zajímají poplatky více do detailu, přečtěte si náš článek: Poplatky za platbu kartou: komu platí obchodníci?

Za poslední dva roky na český trh vstoupili moderní draví poskytovatelé platebních terminálů, kteří chtějí rychle zvýšit svůj podíl na trhu. Záměrné zamlčování poplatků v rámci obchodního jednání ale opravdu není korektní cesta.

V písemné nabídce jsou samozřejmě všechny poplatky uvedené správně, ale musíte si ji prostudovat opravdu důkladně a počítat s „překvapením“ v podobě zmíněných dalších poplatků, které vám obchodní zástupce původně zamlčel.

Jak se bránit?

  1. Pozorně si přečtěte písemnou nabídku i smlouvu a ujistěte se, který z výše uvedených modelů vám poskytovatel nabízí.
  2. Zkontrolujte si první výpis o transakcích uskutečněných platebními kartami, který obdržíte (většinou jsou zasílány měsíčně) a zda v něm výše poplatku odpovídá původní nabídce.
  3. Pokud vás osloví jakýkoliv poskytovatel s výhodnější nabídkou, nechte si ji zaslat do e-mailu a pozorně si srovnejte váš aktuální poplatek a novou nabídkou.

S kontrolou vašeho aktuálního poplatkového modelu, včetně možného výpočtu úspory můžete využít srovnávač poskytovatelů platebních metod InspiPay, který dnes na českém trhu využívají tisíce obchodníků.