mypos vs. sumup

v Rady a tipy

Konečně platební terminál pro všechny: myPOS x SumUP

Dlouho jsme byli svědky přehlížení menších podnikatelů a živnostníků ze strany velkých institucí poskytujících platební terminály. Do jisté míry tento přístup stále pokračuje, ale vytvořil prostor pro nové hráče na trhu, kteří se začali soustředit na přehlíženou cílovou skupinu.

Mobilní platební zařízení jsou často nákladná a i nejlevnější platební terminál vás vyjde na tisíce korun. Ale musí tomu tak být?

Dnes si představíme běžné řešení platebních terminálů poskytované bankovními institucemi a na druhé straně srovnáme alternativy myPOS a SumUp podle stanovených kritérií. Najdeme pro vás opravdu optimální řešení za zlomek ceny?

Srovnání

Srovnávat budeme 5 základních a často rozhodujících kritérií, které podnikatel nebo živnostník musí zvážit. Všechny kritéria si nejprve představíme a řekneme si proč jsou důležitá a následně si ukážeme konkrétní čísla.

1. Kolik stojí platební terminál měsíčně?

Měsíční náklad na terminál v sobě ukrývá hned několik položek, které je třeba se naučit rozlišovat a umět si spočítat, co se mi opravdu vyplatí.

Skvělým příkladem může být platební terminál KB Smart Pay, který cílí na menší podnikatele a živnostníky. Uvádí, že z transakce kartou vám nebude strhávat žádné poplatky a budete platit pouze 580 Kč – 1500 Kč měsíčně podle vámi zvoleného balíčku.

A to pouze, pokud nepřekročíte limit balíčku. Pokud vám vaši zákazníci zaplatí přes karty více než je smluvní limit, zaplatíte dalších 1,2 % – 1,6 % z každé transakce.

Pokud tak procesujete například 15 000 Kč přes váš terminál a platíte výše zmíněných 580 Kč, odpovídá to poplatku kolem 4 %. Proto je důležité být ostražitý a chápat čísla v souvislostech.

2. Kolik stojí připojení k internetu měsíčně?

Řekli jsme si, že celkový měsíční náklad, který za terminál zaplatíme ukrývá hned několik položek a připojení k internetu je další z nich.

Pohybujete se s terminálem z místa na místo, jezdíte na veletrhy, soutěže, máte zahrádku kam nesahá WiFi připojení, nebo jen chcete mít jistotu, že když WiFi nebude fungovat, budete moci dále procesovat platby kartou? Pak potřebujete datovou kartu. Různí poskytovatelé si účtují různé poplatky a je třeba je zohlednit v celkové ceně terminálu. Najdete ale i takové, které si tento poplatek neúčtují.

3. Kdy mi přijdou peníze na účet?

Cashflow. Alfa a omega mnoha živnostníků, kteří potřebují mít peníze k dispozici co nejdříve. Většina poskytovatelů platebních terminálů se v době odesílání výdělku zásadně liší. Někde můžete na své peníze čekat až 5 dní, jindy je můžete mít na účtu okamžitě.

Z pravidla je 5 dní výjimkou a bankovní instituce dobu uvádí spíše pro případy, kdy něco nefunguje jak má a peníze se opozdí.

4. Jak dlouhá je výpovědní lhůta?

Vždy se může stát, že nebudete se službou spokojeni nebo máte jiný důvod přestat platební terminál používat. Ať už je vaše motivace jakákoliv, vždy bude příjemné mít výpovědní lhůtu co nejkratší.

Společnosti, které vám dávají větší volnost jsou často více proklientské a dlouhé výpovědní lhůty mohou být jen dalším indikátorem zkostnatělé byrokracie.

5. Jaká je poplatková struktura za transakce?

Víte jak se říká: “Je důležité znát svého zákazníka?”, zde to platí dvojnásob. Věděli jste, že za různé typy karet platíte jiná % z každé transakce? Nerozlišujeme pouze Visu a Mastercard, ale i businessové karty, nebo karty vydané mimo EU (tzv. regulované a neregulované).

Pokud máte zahraniční klientelu, nebo u vás budou lidé platit business kartami, váš poplatek bude vyšší, než u běžných regulovaných karet.

Jednotlivé instituce vám mohou nabídnout rozepsanou poplatkovou strukturu nebo tzv. flat. To znamená, že dostanete jednotnou sazbu pro všechny karty. Součástí sazby „flat“ bývá ustanoven i maximální počet transakcí z neregulovaných a businessových karet (počet transakcí bývá vyjádřen v %). Pokud tak limit přesáhnete, opět si připlatíte.

Srovnání mobilních terminálů: myPOS, SumUp a bankovní terminály

myPOS – Nejlevnější platební terminál

Platforma myPOS je všestranné řešení, které ulehčuje práci s procesováním transakcí kartou určené pro menší podnikatele a živnostníky. Uživatele nezatěžuje měsíčními poplatky, poplatky spojenými s bankovními službami, nebo problémy s finančním tokem. Jejich platební terminály jsou navíc velmi jednoduché k používání.

 
Kolik stojí terminál měsíčně? 0 Kč
Kolik stojí přípojení k internetu měsíčně? 0 Kč
Kdy mi přijdou peníze na účet? Ihned k dispozici
Jak dlouhá je výpovědní lhůta? Ukončení ihned
Jaká je poplatková struktura za transakce? 1,49 % *

myPOS je unikátní především tím, že můžete okamžitě disponovat s penězi, které skrze terminál přijmete. A to díky multiměnovému účtu a platební kartě, kterou zdarma dostanete při pořízení zařízení. Další výhodou jsou nižší procentuální poplatky za transakce a pořizovací cena nejlevnějšího modelu.

Konkurenční platební terminál SumUp 3G lze pořídit za cca 3000 Kč, pričemž myPOS Go lze zakoupit za necelých 1500 Kč.

*Poplatek za transakci 1,49 % je v případě regulovaných karet. V případě podnikatelských je poplatek 2,49 % a v případě neregulovaných 2,65 %.

SumUp – Platební terminál bez poplatků

Společnost byla založena v roce 2012 a zaměřuje se na služby v oblasti mobilních plateb. Stejně jako společnost myPOS se zaměřuje na drobnější podnikatele a živnostníky a snaží se nabízet služby, které jsou přehlíženy velkými bankovními institucemi. Platební terminál je hlavním hardwarovým produktem společnosti.

 
Kolik stojí terminál měsíčně? 0 Kč
Kolik stojí přípojení k internetu měsíčně? Propojení skrze telefon
Kdy mi přijdou peníze na účet? 2-3 pracovní dny
Jak dlouhá je výpovědní lhůta? Ukončení ihned
Jaká je poplatková struktura za transakce? 1,95 %

Silnou stránkou terminálů SumUp je jejich čistý design a velmi jednoduché smluvní podmínky. Pro český trh ale není nejvýhodnější, kvůli vyššímu procentu poplatků, které vám budou strženy za každou transakci. Společnost nabízí také zařízení, které lze propojit s mobilním telefonem a využívat jeho připojení. Nebudete tak potřebovat datovou kartu.

Výše jsme cenově srovnávali myPOS Go a SumUp 3G. Pravdou je, že SumUp nabízí i levnější variantu Air (v základu 1500 Kč), ale tu nemůžeme přímo srovnávat s myPOS GO, protože jediné co mají společné je cena. Air nemá vlastní datovou kartu a musíte ho párovat s telefonem a nedosahuje tak pokročilých funkcionalit, jako právě myPOS Go.

Bankovní poskytovatelé – mobilní platební terminály

Jde o terminály, které poskytují bankovní instituce v rámci České republiky. Níže v tabulce najdete rozsah toho, co banky nabízí. Pokud vás zajímají aktuální čísla jednotlivých bank poskytujících terminály, přečtěte si článek Velké srovnání platebních terminálů. V něm najdete i další kritéria, která se vyplatí zvážit.

 
Kolik stojí terminál měsíčně? 150 Kč – 500 Kč + DPH
Kolik stojí přípojení k internetu měsíčně? 99 Kč + DPH
Kdy mi přijdou peníze na účet? 1-5 pracovních dnů
Jak dlouhá je výpovědní lhůta? 1 měsíc – 2 roky
Jaká je poplatková struktura za transakce? 0,99 % – 1,99 %

Sečteno a podtrženo

Jak už úvod naznačil, článek se týká především živnostníků a menších podnikatelů a hledání optimálního řešení pro jejich podnikání. Důležité je si uvědomit, že neexistuje jedno řešení, které pasuje na všechny typy podnikání. Záleží nejen na segmentu ve kterém podnikáte, ale i na výši obratu přes karty.

Obecně platí, že pro živnostníky a malé podnikatele se vyplatí mobilní terminály, jelikož se nemusí vázat kontrakty a minimálními obraty. U vyšších obratů jde spíše o individuální zpracování nabídky dle dalších specifikací vašeho podnikání.

Nesprávný výběr může znamenat nejen zbytečně utracené peníze, ale i váš čas a třeba i nervy spojené s kažodenním provozem terminálu. Pokud si nejste jistí svými podmínkami nebo vás zajímá, jestli máte možnost dostat lepší, neváhejte kontaktovat experty z týmu InspiPay, kteří vám zpracují nezávislou individuální nabídku na míru.

Napište komentář

Komentář