v Novinky

Pronájem platebního terminálu: Kolik stojí a kdy se vyplatí?

Pronajmout nebo koupit platební terminál? V naprosté většině případů platí pronajmout. Proč? Srovnáme si ceny, výhody a nevýhody jednotlivých řešení na českém trhu. 

V rámci InspiPay denně porovnáváme pro obchodníky nabídky platebních terminálů, každý měsíc řešíme desítky nových poptávek, v portfoliu máme přes 1000 klientů a ročně přes námi zprostředkované platební terminály zákazníci zaplatí přes 6 miliard korun. Každý obchodník, ať už je to podnikatel se stánkem na akci nebo velká restaurace, řeší podobné problémy.

Obchodníci porovnávají následující parametry:

  • Pořizovací cena terminálu
  • Měsíční poplatek za pronájem terminálu
  • Procenta z každé transakce
  • Rychlost terminálu a požadavky na funkce

Český trh nabízí několik řešení:

  • Jednorázový pronájem klasického platebního terminálu
  • Dlouhodobý pronájem klasického platebního terminálu
  • Terminál v mobilu
  • Přijímat platby hybridně přes QR kód (a případně platební bránu)
  • Koupě klasického platebního terminálu

Pojďme si srovnat jejich výhody a nevýhody v rámci parametrů výše.

1) Jednorázový pronájem klasického platebního terminálu

To je většinou první volba obchodníka, který k nám přichází s potřebou přijímat karty jednorázově na akci, veletrh nebo stánek na trzích. Obchodník většinou uvažuje logicky, chce terminál použít a po akci vrátit. Nemusí to však být nejvýhodnější řešení, doporučujeme porovnat nabídku s možnostmi zmíněnými níže.

Jednorázový pronájem na 1 měsíc nabízí například Teya, obchodníka bude stát 600 – 3.000 Kč samotný pronájem 1 platebního terminálu, z transakce bude platit orientačně 1,8 % (záleží na obratu). Obchodník v tomto případě nemusí nikam na pobočku, všechny potřebné formuláře a ověření totožnosti proběhne online. Terminál bude mít dodaný po ověření za 1-2 pracovní dny.

Pokud nepotřebujete terminál “do druhého dne”, je možné využít také nabídky ČSOB, která sice nabízí dlouhodobý pronájem, ale je možné smlouvu kdykoliv ukončit.

Toto řešení se vyplatí zejména v případě, kdy jde o větší jednorázovou akci (předpokládaný obrat na terminálu nad 100.000 Kč). Další výhodou je rychlost doba dodání terminálu a pokročilé funkce zejména pro obor pohostinství.

Výhoda jednorázového pronájmu je zejména v tom, že terminál po akci vrátí, smlouva je ukončena a obchodník má vyřešeno.

2) Dlouhodobý pronájem klasického platebního terminálu

Tato možnost je často obchodníky podceňována, ale prakticky jde o podobný princip jako u jednorázového pronájmu. Většina bank u dlouhodobého pronájmu nastaví obratovou podmínku na pronájem zdarma, v případě nesplnění podmínky je pronájem v řádu nižších stovek korun měsíčně. Některé banky v rámci promoakcí nebo vyššího obratu obchodníka dokonce nabízí dlouhodobý pronájem terminálu zdarma bez obratové podmínky. 

Dlouhodobý pronájem nabízí většina českých bank (KB, ČSOB, REVO, Teya a další), výhodou jsou nižší transakční poplatky. Vhodně zvolený terminál bude mít všechny potřebné funkce, řešíme s klienty i SIM karty v případech častých výjezdů do zahraničí, přijímání cizích měn atd.

Toto řešení se vyplatí v případě více akcí za rok, například podnikatelům, kteří jezdí na veletrhy nebo mají pravidelně stánky na víkendových trzích. Součet měsíčních poplatků za pronájem může být totiž nižší než jednorázový pronájem. Je také dobré vědět, že smlouvu může obchodník kdykoliv vypovědět.

3) Platební terminál v mobilu

Platby může obchodník přijímat také přes mobilní aplikaci. Výhodou je rychlé pořízení, stačí stáhnout aplikaci a provést ověření u banky, pronájem je samozřejmě zdarma. Nevýhodou je vyšší poplatek za transakci (například 1,9 % u KB), a placení kartou obchodníkovi přes mobilní telefon může na některé zákazníky působit méně důvěryhodně než přes klasický terminál.

Nově podporuje platby na mobil mimo Androidu také Apple, končí tak omezení, které obchodníky dlouhodobě trápilo. Nyní již mohou zákazníci platit přes platební terminál v iPhonu s technologií Tap To Phone.

Srovnání platebních terminálů v mobilu jsme věnovali vlastní článek.

4) Přijímat platby hybridně přes QR kód (a případně platební bránu)

Přijímat platby přes klasický QR kód může znít lákavě díky nulovému poplatku za transakci, nicméně z hlediska důvěryhodnosti jde o nejhorší variantu. Zákazník také přichází o garanci transakce od banky a VISA/Mastercard v případě nedodání plnění.

Hybridní řešení v kombinaci s platební bránou nabízí například řešení CVAK, které ale obsahuje celou řadu omezení, jak jsme popisovali v článku CVAK – „revoluční“ bankovní převod za poplatek.

5) Koupě klasického platebního terminálu

Některé alternativní banky nabízí koupi terminálu, například SumUp nebo DotyPay. Pořízení nejjednoduššího terminálu s tiskárnou nabízí od 3.499 Kč bez DPH, plnohodnotný terminál bude stát od 6.999 Kč bez DPH. Obchodník sice neplatí pronájem, nicméně poplatky například v případě SumUp jsou výrazně vyšší než u dlouhodobých pronájmů terminálu u tradičních bank (1,95 %). Pořízení terminálu většinou místo pronájmu nedává ekonomický smysl.

Koupit terminál může být výhodné v případě, kdy má obchodník velmi nízký obrat, současně vysoký podíl zákazníků platících mimo Evropský hospodářský prostor (nebo byznys karet) a kupuje terminál s výhledem na několik let používání.

Shrnutí

Ve většině případů sáhne obchodník po pronájmu, pouze se rozhoduje, jestli bude dlouhodobý nebo jednorázový. Obojí má své výhody a nevýhody, doporučujeme si na základě předpokládaného obratu spočítat celkovou částku, kterou obchodník zaplatí na poplatcích bance. Rozhodujícím faktorem jsou v některých případech také funkce terminálu a samotný vzhled terminálu, který může pozitivně (nebo negativně) působit na zákazníky. Opakem pronájmu je koupě, pro tuto možnost se však rozhodne minimum obchodníků, protože ekonomický přínos je téměř nulový.

Pro banky (a v konečném důsledku i pro obchodníka) je výhodnější terminál pronajmout, získat zpět, znovu jej načipovat a poslat dalšímu obchodníkovi.

Můžete si však ušetřit čas zdlouhavým porovnáváním a nechat si bezplatně srovnat nabídku přímo na míru vašemu podnikání skrze InspiPay.

Napište komentář

Komentář