v Novinky

Statistiky z e-commerce aneb proč je důležité znát svůj trh

Během března byly nad míru aktivní jednotlivé úřady a organizace zpracovávající statistické údaje ze světa e-commerce v rámci Evropy. Sloučili jsme pro vás dostupné údaje, které vám pomohou poznat finanční hodnotu jednotlivých trhů, chování zákazníků napříč Evropou, ale dozvíte se i o popularitě jednotlivých produktů dostupných online.

A jak je na tom česká e-commerce v porovnání se severskými národy, či Západní Evropou?

Prim v našem přehledu hraje Německo, jehož roční hodnota e-commerce v roce 2018 dosáhla na více než 53 miliard eur. O několik kilometrů dále na západ se vysokou hodnotou trhu s elektronickým obchodováním chlubí Holandsko, jehož hodnota byla 23,7 miliard eur. To je dokonce více než součet hodnoty e-commerce celé Skandinávie, která za rok 2018 zaznamenala 21,9 miliardy eur.

A jak jsou na tom Češi? Skvělým srovnáním z našeho přehledu může být Belgie, alespoň co se počtu obyvatel týče. Belgický trh s elektronickým obchodováním měl za rok 2018 hodnotu 10,2 miliardy eur, zatímco  ten český se podle společné zprávy o Stavu e-commerce v ČR zastavil na 5,38 miliardách eur.

Ačkoliv nedosahujeme takových hodnot jako naši západní kolegové, rosteme o poznání rychleji. Náš meziroční růst přesáhl 18,5 %, což je dokonce dvojnásobek meziročního růstu Německa, nebo trojnásobek růstu hodnoty e-commerce v Belgii.

Jižní Evropu v našem přehledu zastupuje Řecko. Stejně jako Belgie i Řecko je skvělým srovnáním pro Českou republiku, neboť počet obyvatel je velmi podobný.
Ačkoliv má Řecko ještě o milion obyvatel více, se svou hodnotou daného trhu se řadí až za Česko, a to díky hodnotě 3,7 miliardy eur.

Ačkoliv dnes dokážeme jedním klikem nakupovat v zahraničí, trhy se od sebe liší často více, nEvropa a statistky v rámci e-commerceež si myslíme.

  • Jak platí Češi ve srovnání s Belgií, nebo Řeckem?
  • Jaký typ zboží je nejpopulárnějším prodejním artiklem v nordických zemích, a co je „trendy“ v Německu, Belgii, nebo v Čechách?
  • Kdo nakupuje za hranicemi a kdo nakupuje v rámci vlastních hranic?

Tento výčet je pouze zlomek otázek, které nám pomáhají pochopit, jak se mohou jednotlivé trhy lišit.

Platební metody a jejich odlišnosti v rámci Evropy

Využití online platebních bran často závisí na míře digitalizace v jednotlivých státech.
Proto jsme na první pohled schopni říct, které země preferují platbu online a které si volí platbu na tzv. dobírku.

Tuto polarizaci můžeme vidět při porovnání e-commerce v Belgii a v Řecku.

Zatímco Řekové jsou v tomto ohledu spíše tradičnější společností a při nákupech online nejčastěji volí platbu na dobírku, a to v 54 % nákupů online.

Belgičané jsou přesným opakem. 72 % všech peněz použitých na online nákupy je procesováno skrze běžné bankovní karty, nebo tzv. Bancontact, což je tamní elektronická platební metoda.

Česká e-commerce má typologicky blíže k Řecku, neboť pouze 44 % plateb nezahrnuje fyzickou směnu.

Bezhotovostní platební metody

Kde je populární nakupovat rychloobrátkové spotřební zboží a kde je na vrcholu oblečení, elektronika, či zahradní a domácí vybavení?

V Čecháh je nejpopulárnějším prodejním artiklem online oblečení a doplňky. Druhým nejoblíbenějším segmentem je možná překvapivě zahradní sortiment.

Třetím nejprodávanějším artiklem jsou bazény a skokanem roku 2018 se staly zahradní domky a altánky, a to o 1248 %. 

Podobný trend panuje i v Německu, kde nejprodávanějším zbožím jsou potraviny a zahradní produkty.

Stejně jako v Čechách i v nordických zemích se na vrcholu drží segmenty oblečení, elektroniky a produkty pro ženy.

A kdo nakupuje za hranicemi svého státu, a kdo při nákupu volí raději domácí nabídku?

O Řecku jsme už mluvili jako o tradiční společnosti ve spojení s jejich návyky, když přijde na online nakupování. A kde Řekové utrácí své peníze?

Více než 85 % nákupů online je skrze vnitrostátní nabídku. Pouze v méně jak 15 % případů se Řekové poohlíží po zboží za hranicemi.

Řeckým protipólem je Finsko, které ze všech nordických zemí utrácí za svými hranicemi nejvíce. Až 38 % nákupů online pocházejících z Finska je z mezinárodní online nabídky.

E-commerce statistiky

A co nám všechna ta čísla a srovnání říkají?

Mimo to, že se můžete blýsknout nabitými informacemi během jednání?

  • Podobná data Vám pomohou expandovat Váš online obchod.
  • V době internetu se nemusíte orientovat pouze na vlastní trh.
  • Data vám pomohou při důležitých rozhodnutích jakým směrem se vydat, s jakým sortimentem a jakou strategií.

Pro více novinek ze světa e-commerce se můžete i zdarma přihlásit k našemu newsletteru, nebo pravidelně navštěvovat náš blog, který se této tématice aktivně věnuje.


O Inspirum Technologies

Jsme vývojová firma se zaměřením na e-commerce. Máme vlastní platformu InspiShop, na které stavíme e-shopy na míru. Zároveň se zabýváme moderními platebními metodami a pomáháme podnikatelům optimalizovat poplatky. Mrkněte na naše reference, případně si přečtěte článek o 5 případech, kdy se vyplatí e-shop na míru.

Napište komentář

Komentář